kosmetyk na zmarszczki

Most porcelanowy – sposób na zdrowy i piękny uśmiech

Mosty porcelanowe

Most porcelanowy jest popularnym i nowoczesnym uzupełnieniem przeznaczonym do jamy ustnej. Ubytki zębowe mogą stać się przeszłością – wysoka jakość materiału gwarantuje ładny, estetyczny uśmiech i zachowanie wszystkich potrzebnych funkcji zęba. Jeżeli rozwijająca się próchnica doprowadziła do złamań, pęknięć czy przebarwień zębów (a także ich utraty) most porcelanowy jest najlepszym, choć nie najtańszym rozwiązaniem. Z powodzeniem można założyć go na implancie, a nie tylko na naturalnym uzębieniu. Jest wytrzymały, solidny, bezpieczny i nie powoduje u pacjentów żadnego dyskomfortu np. podczas mówienia czy jedzenia.

Ile kosztuje most porcelanowy – Średnie koszty

Mosty porcelanowe - zdjęcieTo ile kosztuje most porcelanowy zależy od wybranego materiału. Dodatkowym kryterium są prywatne kwestie gabinetów – każdy stomatolog wycenia założenie mostu inaczej. Uzupełnienia protetyczne nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Jest to jednak inwestycja perspektywiczna – dobra higiena i systematyczne kontrole u stomatologa pozwalają cieszyć się mostem do końca życia.

Dentysta może obecnie zaoferować:

 • Most porcelanowy na cyrkonie – użycie cyrkonu zapewnia kolorystykę zęba zbliżoną do naturalnego odcienia. Przedział między 2 000 a 3 500 złotych to najczęściej występujące koszty. Most na cyrkonie jest nowoczesny i wskazany szczególnie wtedy, kiedy zakładamy go na przednie zęby.
 • Most porcelanowy na podbudowie metalowej – 500-700 złotych to średnia stawka przy starszej, mniej estetycznej formie uzupełnienia.

Most porcelanowy – kiedy stomatolog poleca założenie?

Należy oznajmić, że mosty porcelanowe są polecane pacjentom, którzy:

 • utracili więcej niż dwa zęby.
 • mają przebarwione korony.
 • chcą poprawić dokuczliwą wadę zgryzu.
 • chcą zminimalizować ryzyko rozwoju próchnicy i infekcji bakteryjno-grzybicznych.

O tym czy dany pacjent kwalifikuje się do założenia mostu decyduje zawsze osobista konsultacja i ocena stomatologa. Most porcelanowy zostanie wykluczony, jeśli pacjent:

 • ma chore dziąsła lub język.
 • boryka się z problemami korzeni zębowych.
 • ma nadmiernie zniszczone zęby.

Głównymi zaletami mostów są:

 • poprawienie występujących wad zgryzu.
 • zmniejszanie rozwoju chorób błony śluzowej i dziąseł.
 • przywrócenie prawidłowych funkcji zęba.
 • zatrzymanie procesu zanikania szczęki.
 • ulepszenie estetyki zębów po np. licznych przebarwieniach.

Do wad zalicza się z kolei:

 • proces szlifowania zębów mogący doprowadzić do ich uszkodzenia.
 • wysokie koszty.

Mosty zastosowane zostaną u pacjentów, u których pojawił się problem kilku zębów – np. złamań. Kłopoty z pojedynczymi zębami warto niwelować założeniem implantów.

Mogą być one jednocześnie filarami dla zakładanych później mostów, bez konieczności oszlifowania.

Most porcelanowy – czy warto działać szybko?

Dylematem i wątpliwościami nie jest obdarzony sam most porcelanowy – czy warto założyć go szybko? Niestety pacjenci często odkładają decyzję na później, co w przypadku ubytków zębowych jest niewskazane. Może spowodować liczne infekcje, ale przede wszystkim doprowadzić do zaniku kości. Taka sytuacja nie jest już odwracalna. Jeśli więc rozpoznamy siebie w grupie osób, którym zaleca się mosty porcelanowe, nie czekajmy, ale skorzystajmy z pomocy dentysty – jego obserwacji, oceny, wskazówek. Samo założenie mostu składa się z trzech wizyt, podczas których:

 • Wizyta I – stomatolog wykonuje zdjęcia RTG oraz szlifuje zęby filarowe (ta czynność nie dotyczy implantów zębowych).
 • Wizyta II – pacjent uczestniczy w pierwszych przymiarkach, wprowadzone zostają poprawki.
 • Wizyta III – dentysta zakłada most porcelanowy i następuje jego zacementowanie.

Z dodatkowym czasem i kosztami w wysokości kilkuset złotych trzeba liczyć się w przypadku zakładania implantów.

5 (100%) 13 ocen

10 komentarzy do “Most porcelanowy – sposób na zdrowy i piękny uśmiech

 1. Wczoraj miałem zakładany swój pierwszy most porcelanowy w życiu i mam nadzieje, że ostatni 😀 Muszę przyznać, że most został bardzo ładnie wykonany i idealnie pasuje do reszty zębów. Mościk miałem zakładany w Gdańsku w klinice stomatologicznej K2Dental. Polecam wszystkim serdecznie. 🙂

  1. Może tańszym, ale nie zawsze lepszym rozwiązaniem. Nie wiem czy ktoś by decydował się zakładać most porcelanowy i piłować sobie zęby filarowe po to aby tylko mniej zapłacić.. Ja zdecydowanie wtedy wybrał bym implant

 2. Przy stracie zęba najważniejsze jest aby czymś uzupełnić brak czy to implant czy to most porcelanowy. Ważne aby szybko działać, ponieważ zęby mogą zacząć się pochylać ..

 3. Minusem takiego mostu porcelanowego jest przede wszystkim to,że kość pod mostem zacznie powoli zanikać co nie ma miejsca w przypadku zastosowania implantu zębowego.

  1. Dobrze wykonany most porcelanowy przez profesjonalistę jest w stanie wytrzymać ponad 30 lat:) Wiadomo, że o taki most trzeba dbać jak o własne naturalne zęby 🙂

 4. Dla mnie estetyka nie jest aż tak ważna. Najbardziej mi zależy aby taki most porcelanowy zapobiegał rozwojowi jakiś deformacji w aparacie zębowym…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *